Postanowiliśmy zainicjować na Pomorzu zawody dla grup Masters i Amatorów, czyli osób które zakończyły swoją karierę zawodniczą kilka lat temu, lub takimi, które swoją przygodę z judo ropoczęły w wieku już dojrzałym. Skąd ten pomysł? Po pierwsze stąd, że w Weteranach znajduje się jeszcze ogromna wola walki na macie, a trudno im konkurować z młodymi zawodnikami będącymi w swoim największym gazie, a po drugie – wielu rodziców – w szczególności ojców – poszło ostatnimi czasy w ślady swoich dzieci i rozpoczęło treningi judo właśnie dla dorosłych – między innymi w naszym klubie.

I Pomorska Otwarta Liga Masters i Amatorów w Judo ma rozpoczynać właśnie takowy cykl zawodów i mamy nadzieję na zorganizowanie drugiej edycji jeszcze we wrześniu tego roku. W tej materii byliśmy nieco świeżymi organizatorami, więc postanowiliśmy nie reklamować zbyt mocno naszego turnieju i liczyliśmy na 20-30 zawodników z trójmiejskich klubów – zaskoczeniem zatem był udział dwukrotnie wyższej liczby zainteresowanych, co wyłącznie może tylko cieszyć. Prawie 50 judoków z klubów Polski Północej od Ełku, poprzez Olsztyn, Kwidzyn, Trójmiasto aż po Koszalin stoczyło łącznie ponad 100 walk na trzech matach pod czujnym okiem sprawnego składu sędziowskiego.

Dla niektórych zawodników był to ich pierwszy start na zawodach, więc podobnie jak dzień wcześniej podczas VI Grizzly Judo Cup, można było wyczytać na twarzach podobną nerwowość, jak w przypadku własnych dzieci ;). Trzeba przyznać, że jest to przesympatyczna i pełna pozytywnych emocji sprawa, gdy rodzice, by nawiązać jak najbliższy kontakt z własnymi dziećmi, poświęcają swój czas na wspólne hobby – tym bardziej, że można było zobaczyć na sali, tym razem w roli kibiców, bohaterów sobotnich występów, którzy wspierali swoich rodziców w ich bojach.

UKS Grizzly Gdańsk reprezentowało dwóch zawodników: Krzysztof Kędziora [M2, – 90kg] oraz Łukasz Bossowski [M2, -100kg]. Krzysiek startował już na MP Mastersów w grudniu 2016 gdzie zajął miejsce trzecie, więc był to dla niego już kolejny start po paroletnim treningu judo, a miejsce pierwsze na naszej Lidze potwierdziło tylko jego niezłą formę oraz dobre przygotowanie. Łukasz rozpoczął treningi po wieloletniej przerwie niecały miesiąc temu, a na start zdecydował się w ostatniej chwili, jednak bardzo miło było zobaczyć go walczącego na macie i mimo ostatniej pozycji w swojej wadze, przeciwnicy mieli w nim niezły orzech do zgryzienia. Gratulujemy Wam obu startu!

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych podzielonych na pięć kategorii wagowych. Walki rozpoczęły się o godzinie 10:00. Każdy z zawodników stoczył minimum dwa pojedynki. Najbardziej obsadzona była kat. M1 i waga – 90kg, w której to mogliśmy oglądać naprawdę piękne ippony. Sędziowie z przymrużeniem okiem traktowali zakazane od kilku lat techniki polegające na łapaniu za nogi, zdając sobie sprawę, że starego wilka trudno nauczyć nowego sposobu polowania ;). Ostatnia walka odbyła się o godzinie 11:50, a później uroczysta dekoracja zwycięzców oraz wręczenie medali, dyplomów oraz pamiątkowych koszulek.

W celu obejrzenia pełnej galerii zdjęć należy kliknąć w zdjęcie poniżej:

Wyniki I Pomorskiej Otwartej Ligii Masteres i Amatorów w Judo:

M1 [1977-1987]

-80kg

1. Krzysztof Chitruszko – Żak Ełk

2. Gleński Jarosław – Opty Gdynia

3. Karolczuk Bartłomiej – Jaguar Gdańsk

4. Majewski Mariusz – Galeon Gdynia

-90kg

1. Stopieński Paweł

2. Kwiatkowski Mateusz – Jaguar Gdańsk

3. Pajer Adam – Żak Ełk

3. Zając Kamil – Opty Gdynia

5. Bakun Marek – Kosai Elbląg

5. Skrzyński Bartosz – Opty Gdynia

-100kg

1. Kosiński Jan

2. Foss Marcin – Opty Gdynia

3. Janczarek Kamil – Gwardia Olsztyn

3. Wollschlanger Marcin – Jaguar Gdańsk

5. Stanko Mariusz – Żak Ełk

5. Tomaszewski Jakub – Gwardia Olsztyn

+100kg

1. Juśkiewicz Michał – Jaguar Gdańsk

2. Głowacki Krzysztof – Wybrzeże Gdańsk

3. Turzyński Tomasz – Opty Gdynia

M2 [1967-1976]

-70kg

1. Meszaros Kamil – AZS PW

2. Krause Adam – Olimpia Elbląg

3. Rutkowski Hubert – Jaguar Gdańsk

-80kg

1. Karkotka Adam – Gwardia Olsztyn

2. Buczek Paweł – Olimpia Elbląg

3. Ryszka Marcin – Viking Gdynia

4. Karkotka Robert – Gwardia Olsztyn

5. Żochowski Marcin – Jaguar Gdańsk

-90kg

1. Kędziora Krzysztof – Grizzly Gdańsk

2. Sobociński Marcin – Galeon Gdynia

3. Pospieszyński Czesław

-100kg

1. Zawistowski Marek – Żak Ełk

2. Żółkiewicz Darek – Jaguar Gdańsk

3. Miśta Mariusz – Olimpia Elbląg

4. Bossowski Łukasz – Grizzly Gdańsk

+100kg

1. Żółkiewicz Piotr – Jaguar Gdańsk

2. Kargol Michał – Jaguar Gdańsk

M3 [1957-1966]

-80kg

1. Marek Jabłoński – Gwardia Olsztyn

2. Błażejewski Andrzej – Gwardia Koszalin

3. Snopek Jerzy – Jaguar Gdańsk

-90kg

1. Niewiadomski Jarosław – Mosty

2. Kruszczyński Andrzej – Galeon Gdynia

3. Korociński Artur – St. Judo Kwidzyn

-100kg

1. Staruch Jacek – Gwardia Olsztyn

2. Iwaszko Jarosław – Galeon Gdynia