W grudniu 2024 sześćdziesięcioosobowa ekipa judoków z rodzicami z połączonych trójmiejskich klubów z Grizzly Gdańsk , GKS Żukowo oraz Simba Reda, uczestniczyła w wyjeździe do Japonii 🇯🇵, gdzie prócz atrakcji turystycznych, które mogliśmy podziwiać przez ponad dwa tygodnie pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni 🌸, celem było trenowanie judo oraz start w zawodach, na które otrzymaliśmy zaproszenie.
Było to wydarzenie historyczne 🏆, ponieważ pierwszy raz w historii zarówno polskiego 🇵🇱, jak i japońskiego judo, judocy z grupy wiekowej dzieci mogli uczestniczyć w zawodach indywidualnych – także nasi zawodnicy odznaczyli się pięknie na kartach międzynarodowej historii JUDO!
Zawody te były bardzo prestiżowe 🎖 i były jednocześnie Memoriałem Rusty Kanokogi – zorganizował go klub Matsumae Judo Juku (szkoła matka Uniwersytetu Tokai), jednego z największych i najważniejszych ośrodków judo w Japonii 🏯, z którego wywodzą się Mistrzowie Olimpijscy i Świata. Spotkało nas bardzo uroczyste 🏅 otwarcie, którego dokonał Pan Toshiaki Hashimoto – wiceprezydent Uniwersytetu Tokai, a swoją obecność na sali, prócz innych znamienitych zawodników, zaznaczyli Riki Nakaya [wicemistrz olimpijski z Londynu, dwukrotny Mistrz Świata], Hidetoshi Nakanishi [Mistrz Świata oraz 5. zawodnik IO w Los Angeles], jak i Wakaba Tomita [Mistrzyni Świata z 2024 roku], którzy to wręczali medale zwycięzcom 🥇🥈🥉.
Same zawody miały tu nieco inny charakter niż w Polsce, ponieważ prócz połączenia kilku roczników (np. 2014, 2013 i 2012 razem), roczniki te były podzielone wyłącznie na dwie kategorie wagowe – małe open i duże open. Nasi zawodnicy reprezentowali nas w obu kategoriach wiekowych (2012, 2013, 2014 oraz 2011, 2010, 2009). Sam turniej odbywał się w systemie pucharowym bez repasaży, a mecze sędziowali studenci Uniwersytetu Tokai – także nie dość, że nie było tu litości podczas walk 💥, to sędziowie byli najwyższych lotów 🎯.
W grupie młodszej reprezentowali nas następujący zawodnicy:
- Tymon Zając
- Stanisław Tomicki
- Adam Wróblewski
- Ziemowit Kojta
- Łukasz Chróścielewski
a w grupie starszej:
- Lena Jatkiewicz
- Tobiasz Jatkiewicz
- Bartosz Chróścielewski
Nasze Misie z grupy młodszej pokazały mocno swoje pazury 🐾 i tak:
Stasiu Tomicki stoczył 4 walki, spośród których wygrał 3 i w ten sposób stanął na podium na miejscu 3. Łukasz Chróścielewski miał identyczną liczbę pojedynków i zajął miejsce 2, ulegając jedynie w finale koleżance z Japonii 🇯🇵. Tymon Zając, Ziemowit Kojta i Adam Wróblewski stoczyli po jednej walce i odpadli z rywalizacji. Tutaj jeńców nie brano, a koledzy i koleżanki z Kraju Kwitnącej Wiśni mocno bronili swoich bram 🏯.
W grupie starszej Tobiasz Jatkiewicz, podobnie jak koledzy z grupy młodszej, stoczył 4 walki, z których 3 wygrał, i w ten sposób na jego szyi zawisł medal brązowy 🥉. Lena Jatkiewicz i Bartek Chróścielewski stoczyli po 1 pojedynku i odpadli z rywalizacji – na ich obronę należy rzec, że tutaj już startowali osobno w grupie męskiej i damskiej, a do tego w przypadku wagi open (np. Bartek ważąc 42 kg walczył z zawodnikami ważącymi 60 kg ⚖) z dużo cięższymi i starszymi zawodnikami, z którymi w Europie nigdy by na tatami nie stanęli. Z tego też powodu każdy, kto wziął udział w tych zawodach, zasługiwał już na miano zwycięzcy 🏅 i brawa za odwagę 👏 z kilku powodów: presji startu poza własnym krajem, nietypowego łączenia kilku bardzo zróżnicowanych roczników, nietypowego podziału na jedynie dwie kategorie wagowe. Także ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników!
Nasz wyjazd do Japonii był turystyczny 🗼, ale w dużej mierze ukierunkowany też pod kątem judo i nasi zawodnicy mieli okazję zwiedzić kilka miejsc istotnych dla naszego sportu olimpijskiego 🥇, jak również uczestniczyć tamże w treningach judo. Warto zaznaczyć, że naszymi przewodnikami byli następujący trenerzy judo:
- Antoni Maciołowski – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski 🥈, członek Kadry Narodowej, przez 4 lata studiował w Japonii
- Kotaro Sasaki – medalista Mistrzostw Japonii, trener polskiej Kadry Narodowej Juniorów Młodszych, mieszka od 2018 roku w Polsce
To oni właśnie umożliwili nam odwiedzenie Kraju Kwitnącej Wiśni ✨ i zwiedzenie choćby takich miejsc związanych z judo jak:
- Miejsce, na terenie buddyjskiej świątyni Eishō-ji w tokijskiej dzielnicy Ueno, w którym założyciel judo Jigoro Kano założył pierwszą szkołę judo 🙏
- Instytut Judo Kodokan w Tokio – tutaj obecnie znajduje się założona przez Jigoro Kano najstarsza i największa szkoła judo w Japonii. Budynek ten składa się z kilku pięter, na których znajdują się sale judo, w których trenują m.in. dzieci, młodzież i kobiety, a na najwyższym piętrze i na największej sali najlepsi zawodnicy z całej Japonii i Świata, gdzie liczba medalistów IO i MŚ na centymetr kwadratowy wprost zabija! Obok Kodokanu znajduje się pomnik Jigoro Kano. Nasi zawodnicy uczestniczyli tutaj w treningu dla dzieci i juniorów, a Szymon Zdunek dostąpił zaszczytu uczestniczenia w treningu światowej czołówki judo, gdzie miał możliwość stoczenia walk z zawodnikami najwyższej rangi 🏅.
- Matsumae Judo Juku – szkoła matka Uniwersytetu Tokai – prócz zawodów uczestniczyliśmy tutaj w treningu technicznym z zawodnikami tego klubu – zostaliśmy tu bardzo mile przyjęci ❤️
- Instytut Judo Kodokan w Osace – filia Kodokanu w Osace – niesamowicie klimatyczna sala z bardzo otwartymi trenerami. Mieliśmy przyjemność odbyć tutaj dwa treningi, a prócz gospodarzy z Japonii mieliśmy sposobność potrenować z kolegami z Kanady 🇨🇦.
- Hala Nippon Budokan – specjalnie zbudowana hala widowiskowa na letnie IO w 1964, gdzie odbył się pierwszy olimpijski turniej w judo.
- Hala Widowiskowa Tokyo Metropolitan Gymnasium – odbywał się tutaj Grand Slam w Judo im. Jigoro Kano, który mieliśmy okazję podziwiać z trybun przez dwa dni – od 7 do 8 grudnia – w tym również naszych reprezentantów. Tutaj dopiero mieliśmy okazję spotkać tylu medalistów IO i MŚ, że głowa mała 🤯 [w tym także Pawła Nastulę i Janusza Pawłowskiego, którzy przybyli tu ze swoimi zawodnikami].
Prócz judo interesowało nas po prostu wszystko i zobaczyliśmy ogrom miejsc takich choćby jak:
- Tokio 🏙, a tutaj co się tylko dało – począwszy od Ogrodów i Pałacu Cesarskiego, poprzez Ginzę, Shibuyę i wiele innych, po parki przyrodnicze i rozrywki,
- Osakę – do której dojechaliśmy shinkansenem 🚅, i tutaj szaleliśmy podobnie jak w Tokio,
- najstarszą stolicę Japonii, czyli Kioto i Nara wraz z parkami i jeleniami 🦌 oraz przepięknymi uliczkami i świątyniami,
- Pagodę Chureito z zapierającym dech w piersiach widokiem na górę Fuji 🗻,
- zachody słońca z Tokio Tower i z Tokio Skytree 🌇,
- parki rozrywki takie jak Disneyland 🏰, Universal Studios 🎢, jak i Fuji-Q-Highland u stóp góry Fuji.
Ilość smaków, wrażeń, przeżyć była dla naszej 60-osobowej drużyny wprost niespotykana, a w grudniu tego roku, czyli 2025, planujemy już kolejną wyprawę nie gdzie indziej, jak właśnie do Japonii! ✈️🌏
Także trenując w naszym Grizzly Gdańsk nie tylko możesz uprawiać judo na naprawdę wysokim poziomie zawodniczym, ale również zwiedzić kawał świata! Zapraszamy do naszej JudoRodziny! ❤️🥋